AFOM: Echo Transformations

Uzun zamandır hayranı ve takipçisi olduğumuz, deneysel müziğin değerli ismi Michel Banabila kainatın en esrarengiz ve büyüleyici albümlerinden birini bir süre önce arkadaşımız Knekelhuis ’den yayınladı. Marilli ve Trespassing’den sonra bu müstesna çalışmayı arşivimize aldık, tavsiye ediyor ve her fırsatta dinliyoruz. Tanımlayamadığımız, merak uyandıran, farklı boyutlardan fısıldandığını sandığımız o sesler, her nereden geliyorsalar hoş geldiler, iyi geldiler.

May all the sounds and echoes transform you!

Deeply In love with this album!

Echo Transformations - AFOM

 

https://www.facebook.com/afriendofmineinternational

Music composer & sound artist. Michel Banabila releases music since 1983 and has produced musical scores for numerous films, documentaries, video art, theatre plays & choreographies. His music varies from minimal loop-based electronica, 4th world and neoclassical pieces, to drones, experimental ambient, and punk-as-fuck tape music. In addition to acoustic instrumentation, Banabila uses electronics, field recordings, and snippets from radio, tv and internet.

Bureau B, Eilean Rec, Séance Centre, Pork Recordings, Tone Casualties, Challenge Records, Steamin' Soundworks, Knekelhuis, Tapu Records.